Način prehranjevanja sodobnega človeka že dolgo velja za nezdravega in prinaša obilo zdravstvenih težav, od debelosti in diabetesa do bolezni srca in ožilja. Zaradi tega se tisti, ki želijo živeti zdravo, odločajo za primernejšo prehrano, ki naj bi bila boljša. Med temi zdravimi dietami oziroma načini prehranjevanja je tudi pri nas vse bolj priljubljena paleo dieta, ki črpa svoj navdih iz zgodovine. Pri omenjeni dieti naj bi jedli tako, kot so jedli ljudje v obdobju paleolitika.
Na čem temelji paleo dieta?
V paleolitiku je bila prehrana precej drugačna od sodobne, predvsem zato, ker je večinoma temeljila na nabiralništvu in občasnem lovu. Ljudje še niso vzrejali domačih živali in z njimi zadovoljevali potrebe po beljakovinah, prav tako pa tudi niso gojili kulturnih rastlin. Jedli so tisto, kar jim je narava trenutno ponujala. Sezonsko in lokalno, večinoma sadje in zelenjavo, ribe in divjačino pa bolj kot ne občasno oziroma je bilo takšno razkošje rezervirano za posebne priložnosti. Hranila, ki jih danes dobimo z mesom in mlečnimi izdelki, so v glavnem črpali iz oreščkov in semen.
Tudi priprava hrane je bila drugačna. Večina živil je bila presna, za zimo pa so jih posušili. Topli, kuhani in pečeni obroki so izvirali z ognjišča, večinoma pa so jih pripravljali v hladnejših mesecih.
Katera živila dovoljuje paleo dieta?
Razlog, da velja paleo dieta za zdravo, temelji na živilih, ki so priznana kot zdrava. To so zelenjava, sadje, pusto meso, ribe, oreščki in semena ter zdrave maščobe. In čemu se velja izogibati? Mleku in mlečnim izdelkom, žitaricam, stročnicam, vsem živilom z večinoma škrobno sestavo, alkoholu, sladkorju ter procesirani hrani.
Kakšna hranila lahko dobimo s takšnim načinom prehranjevanja? Dejansko vsa, ki jih potrebujemo za zdravo življenje, le da na drugačen način kot pri sodobni prehrani. Tako maščob denimo ne dobimo z mlečnimi izdelki in mastnimi mesninami in mesom, temveč predvsem z ribami in oreščki ter semeni. Zaužijemo torej maščobe, ki veljajo za zdrave – mono nenasičene ter omega 3 maščobe, ki pomagajo v boju proti največjim zdravstvenim preglavicam sodobnega časa: diabetesu, holesterolu, povišanim vrednostim trigliceridov, debelosti.
Kakšne zdravstvene učinke lahko pričakujemo?
Poleg že omenjenih prednosti paleo diete, torej znižanja slabega holesterola in trigliceridov ter uravnanega krvnega sladkorja, lahko pričakujemo tudi druge učinke. Marsikdo opazi, da mu paleo dieta zagotavlja enakomeren in visok nivo energije preko celega dne in mu pomaga odpraviti težave s spanjem. Prav tako se precej izboljša videz kože, izginejo težave s kariesom, telesna vadba postane enostavnejša, poleg tega pa izgine marsikatera težava z alergijami.
Paleo dieta je torej vsekakor priporočljiva za zdravje. Poleg tega ni naporna v smislu, da bi zahtevala posebno obdelavo živil ali nakup dragih živil, ki veljajo za eksotična.