Ljudje smo sami po sebi opremljeni s kar nekaj senzorji, ki nam omogočajo varnost in udobje. Gre za čutila, ki nas opozarjajo na nevarnost preko vida, sluha, vonja, okusa in tipa, in zaradi katerih vemo, kdaj se je potrebno bolj obleči, kdaj je potrebno zapustiti zadimljen prostor, kdaj velja prisluhniti v temo in zaradi nepridipravov poklicati policijo. V sodobnem času pa se nam ni potrebno več zanašati zgolj na svoja čutila.
Svoj prostor bivanja, dela ali počitnikovanja lahko usposobimo, da vse te funkcije opravlja namesto nas – tako da uporablja tipala in sodobno tehnologijo, ki omogoča spreminjanje parametrov oziroma prilagajanje. Govorimo seveda o tako imenovanih pametnih zgradbah, v katerih je poskrbljeno za avtomatizacijo.
Avtomatizacija zgradb se je sprva nanašala na uravnavanje ogrevanja in hlajenja, vendar se vse bolj pridružuje tudi nadzor ostalih parametrov, ki lahko bistveno vplivajo na kakovostno uporabo stavbe. Verjetno sta nekoliko manj pogosta nadzor kakovosti zraka in popoln nadzor osvetljave, zato se bomo podrobneje posvetili prav tema.
Na kaj opozarjajo senzorji kvalitete zraka?
Kakovost zraka je še kako pomembna za zdravo življenje in v bivalnih prostorih ji ves čas namenjamo pozornost ter skrbimo za dobro prezračevanje. Da lahko senzorji kvalitete zraka kažejo podatke o tem, da je zrak potencialno nevaren, pomislimo večinoma le takrat, ko po radiu poslušamo podatke iz avtomatskih merilnih naprav za onesnaženost zraka v mestih, ter prisluhnemo nasvetu, da naj ne odpiramo oken.
Za razliko od našega doma pa se s kakovostjo zraka ves čas neposredno ukvarjajo v marsikateri industriji. Senzorji kvalitete zraka so nameščeni v najrazličnejših proizvodnjah, še zlasti tam, kjer se uporablja strupene in nestrupene kemikalije. Prav tako so nameščeni povsod, kjer v proizvodnih in tehnoloških procesih nastajajo plini, ki lahko izpodrivajo kisik oziroma zavzamejo prevelik delež v celotnem zraku, poleg tega pa se tudi izločajo najrazličnejši prašni in trdni delci, ki so človeku škodljivi. Senzorji kvalitete zraka v primeru, da je v zraku prevelika količina ogljikovega dioksida ali katerega drugega plina, takoj opazijo težavo. Na ta način poskrbijo za pravočasno zračenje, ob hudi nevarnosti pa tudi opozorijo, da je potrebno prostore zapustiti. Senzorji kvalitete zraka s tem dejansko rešujejo življenja.
Kaj pa senzorji osvetljenosti?
Običajno si pod izrazom senzorji osvetljenosti predstavljamo vsakdanje senzorje, ki skrbijo za vključitev in izključitev luči. Res je, doma lahko z avtomatizacijo zgradbe oziroma s pametno hišo poskrbimo za popolno programiranje, ki nadzoruje notranjo, zunanjo in okrasno razsvetljavo, po možnosti pa je temu dodan še senzor gibanja. Vendar so senzorji osvetljenosti v industriji, obrti, laboratorijih in podobno nekaj povsem drugega.
Senzorji osvetljenosti dejansko merijo svetlobo. Tam, kjer je v tehnološkem procesu pomembno, kakšni svetlobi se izpostavi določen material, je potrebna natančnost, saj lahko proces le tako poteka po vseh standardih in nam da kakovostne izdelke.
Senzorji za popolno avtomatizacijo
Podjetje Andivi d.o.o. vam lahko ponudi vse vrste senzorjev oziroma tipal, ki jih potrebujete za uravnavanje različnih nastavitev v svojem domu, pisarni, obrtni delavnici, raziskovalnem laboratoriju, industrijski hali, kmečkem gospodarskem poslopju ali kakršni koli drugi stavbi. Prav tako poskrbijo za izvedbo celotnega sistema avtomatizacije stavbe in za nadzorni sistem, s katerim boste lahko poskrbeli za učinkovito in zanesljivo upravljanje.